Zdjęcie panoramiczne zębów (pantomogram lub panorama)

Pantomogram służy do oceny całego łuku zębowego, dna zatoki szczękowej oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Zdjęcia te najczęściej wykorzystujemy przy zabiegach chirurgicznych oraz podczas leczenia ortodontycznego.

Wykonanie pantomogramu jest całkowicie niebolesne i trwa zaledwie kilkanaście sekund.

Jest to zdjęcie przeglądowe, dzięki któremu można wykryć wiele nieprawidłowości, jak próchnica, zatrzymane zęby, zęby nieprawidłowo przeleczone kanałowo itd. Ze względu jednak na ogólny obraz czasami wymagane jest wykonanie dodatkowo dokładniejszego zdjęcia zębowego podejrzanej okolicy.

Jest zdjęciem zupełnie bezpiecznym dla pacjenta, dawka promieniowania jest niewielka, więc nie należy obawiać się jego wykonania. Nasz gabinet dysponuje cyfrowym systemem wykonywania zdjęć panoramicznych, który jeszcze bardziej minimalizuje i tak już małe promieniowanie.

Kobiety w ciąży, bądź podejrzewające, że mogą w niej być powinny wspomnieć o tym fakcie przed zrobieniem zdjęcia!!

Cennik zdjęć panoramicznych zębów

pantomogram panorama zębów

Panorama zębów - jak się przygotować

Rentgen zębów panoramiczny, cefalometryczny oraz tomografia CBCT wymagają zdjęcia wszystkich kolczyków i spinek w obrębie głowy. Jest to ważne dla jakości zdjęcia RTG. Wszystkie kolczyki w uszach, wargach, w nosie i języku muszą być usunięte.

Zdjęte również muszą być wsuwki z włosów i łańcuszki z szyi. Natomiast nie wymagamy zdejmowania zegarków i opróżniania kieszeni. Stałe aparaty ortodontyczne i niewyjmowalne protezy zębowe oczywiście nie są przeszkodą do wykonania zdjęcia.