Tomografia zębów CBCT 3D

Tomografia stożkowa CBCT 3D (Cone Beam Computer Tomography) jest badaniem nieinwazyjnym i obecnie najszybszą i  najdokładniejszą metodą diagnozowania. Stworzona na potrzeby obrazowania małego pola  znalazła  swe zastosowanie w stomatologii,  a  także chirurgii i laryngologii , a wielokrotnie  lepsza jakość i wielokrotnie niższa dawka niż zwykłej tomografii (szpitalnej) pozwoliła na zwiększenie pewności diagnostycznej i  ograniczenie niepotrzebnych zabiegów zwiadowczych.

Cennik tomografii zębów CBCT 3D

tomografia zębów CBCT 3D

Co można badać?

 1. Analiza obecności zębów nadliczbowych, ilości korzeni, ich zakrzywień oraz przebiegu kanałów korzeniowych pomocne podczas leczenia kanałowego skracające czas jego trwania oraz zmniejszające ryzyko perforacji podczas opracowywania.

 1. Analiza przebiegu kanału żuchwowego, w którym znajdują się nerw i naczynia krwionośne pomocne podczas planowania długości i szerokości wszczepianych implantów tak by dobrać rozmiar bezpieczny ( by nie skaleczyć nerwu) lecz na tyle długi by zapewnić długotrwałe funkcjonowanie.

 1. Analiza zatok szczękowych na obecność polipów utrudniających oddychanie, przerośniętej, przewlekle zapalnej błony śluzowej wyściełającej dno zatoki, która nierzadko jest przyczyną nawracających katarów i bólów głowy. Przerosty błony śluzowej  często świadczą o obecności ukrytego stanu zapalnego w sąsiadujących zębach.

 2. Analiza kształtu i wielkości torbieli zawiązkowych oraz zapalnych okołowierzchołkowych kwalifikująca zęba do leczenia kanałowego lub ekstrakcji.

 3. Możliwość wykonania pomiarów odległości do ważnych struktur anatomicznych usprawnia postępowanie zabiegowe podczas dłutowania zębów, leczeni kanałowych, projektowaniu zabiegów chirurgicznych poprawiając ich jakość i skracając czas wykonania a co najważniejsze zwiększa bezpieczeństwo i pozwala uniknąć powikłań.

 4. Tomografia nasza umożliwia także wykonanie badania poszerzonego obrazującego dokładnie stawy skroniowo-żuchwowe. Badanie to wykorzystujemy podczas leczenia schorzeń i zaburzeń czynnościowych stawu (trzaski w stawie , przeskakiwanie żuchwy podczas zamykania, asymetria ruchomości) występujących przy bruksizmie

Na czym polega badanie?

Innowacyjność CBCT zęba opiera się na zastosowaniu stożkowej wiązki promieniowania, która naświetla badaną objętość pacjenta w czasie pojedynczego (a nie wielokrotnego!) obrotu wokół jego głowy. To powoduje znaczne skrócenie czasu badania i redukcję dawki promieniowania, tak istotnej dla pacjenta, przy jednoczesnym uzyskaniu wielu obrazów najwyższej jakości.

Dawka / Bezpieczeństwo

Dawka promieniowania tomografii stomatologicznej CBCT 3D jest ok. 10 razy mniejsza niż w przypadku tomografii  konwencjonalnej i wynosi ok 40 mSv (mikrosilvertów).   Jest to dawka równoważna z ilością napromieniowania jaką otrzymuje pasażer samolotu po 4 godzinach lotu, gdyż podczas podroży samolotem jesteśmy narażeni na promieniowanie kosmiczne, np. w czasie lotu z Warszawy na Teneryfę  możemy otrzymać dawkę ok 60 mikroSv. Z tego wynika, że dawka jaką otrzymamy podczas badania CBCT stanowi 2/3 tej, którą otrzymujemy podczas podróży samolotem na tej trasie!

Dawka efektywna którą otrzymuje pacjent podczas badania – porównawcze:

 • Klasyczna tomografia ok 1200 mSV

 • Zdjęcia małe wszystkich zębów 180 mSV

 • Tomografia stożkowa 40 mSv

 • Panoramogram cyfrowy 20mSv

Cena CBCT zęba

Mikro CBCT (pole 5 x 5 cm) kosztuje 120zł. CBCT szczęki lub żuchwy (pole 6 x 8 cm) to koszt 200zł. CBCT szczęki + CBCT żuchwy (pole 8 x 15 cm) kosztuje 300zł.

Przewaga RTG cyfrowego nad analogowym

Jednym z podstawowych badań we współczesnej stomatologii jest badanie rentgenowskie. Najważniejszą zaletą systemów cyfrowych jest zmniejszenie aż o 80-90 % dawki promieniowania (m.in. dzięki zastąpieniu filmu RTG przez czujnik). Po wykonaniu badania obraz pojawia się na ekranie komputera i może być przekształcony, obrobiony aby polepszyć jego jakość.

Podstawowe przewagi RTG cyfrowego nad analogowym to:

 • możliwość natychmiastowego wykonania zdjęcia,

 • natychmiastowa obróbka, analiza,

 • zredukowana do minimum dawka promieniowania.

Dla przykładu: 36 zdjęć wewnątrzustnych odpowiada ilości promieniowania otrzymywanej przez każdego z nas codziennie z atmosfery.

Jak się przygotować do zdjęcia panoramicznego, cefalometrycznego oraz tomografii zębów?

Badania nie wymagają specjalnego przygotowania.

W przypadku zdjęć cefalometrycznych i panoramicznych oraz CBCT zaleca się zdjęcie wszelkich ozdób metalowych z głowy, szyi oraz uszu (spinki, kolczyki, łańcuszki).

Rejestracja na badanie

Adres Gabinetu 
ul. Strzelców 15
Gabinet 63
Przychodnia Rejonowa – Prądnik Czerwony
31-422 Kraków

PROSIMY O REJESTRACJĘ TELEFONICZNĄ! KAŻDE ZDJĘCIE W 5 MINUT! +48 794 225 482