Zdjęcie cefalometryczne
Zdjęcie cefalometryczne (potocznie nazywane ‘tele’) jest to rodzaj zdjęcie rentgenowskiego wykorzystywany najczęściej w ortodoncji w celu diagnostyki wad zgryzu, oceny wzrostu twarzy i ustaleniu planu leczenia.
Uwidacznia m. in. tkanki miękkie twarzy, zatoki przynosowe oraz podniebienie twarde w projekcji bocznej. Pozwala na wykrycie chorób, urazów, bąź nieprawidłowości rozwojowych.
Jest zdjęciem zupełnie bezpiecznym dla pacjenta, dawka promieniowania jest niewielka, więc nie należy obawiać się jego wykonania. Nasz gabinet dysponuje cyfrowym systemem wykonywania zdjęć kefalometrycznych, który jeszcze bardziej minimalizuje i tak już małe promieniowanie.
Kobiety w ciąży, bądź podejrzewające, że mogą w niej być powinny wspomnieć o tym fakcie przed zrobieniem zdjęcia!
Zdjęcie cefalometryczne – jak się przygotować
Rentgen zębów panoramiczny, cefalometryczny oraz tomografia CBCT wymagają zdjęcia wszystkich kolczyków i spinek w obrębie głowy. Jest to ważne dla jakości zdjęcia RTG. Wszystkie kolczyki w uszach, wargach, w nosie i języku muszą być usunięte.
Zdjęte również muszą być wsuwki z włosów i łańcuszki z szyi. Natomiast nie wymagamy zdejmowania zegarków i opróżniania kieszeni. Stałe aparaty ortodontyczne i niewyjmowalne protezy zębowe oczywiście nie są przeszkodą do wykonania zdjęcia.